Diac startade 1973... och är familjeägt. Diac har erfarenhet, kompetens och resurser som omfattar hela kedjan från råämne till färdig produkt levererad till slutkund.

Vår egen verkstad, på 6 000 m2, är försedd med bl.a laserskärmaskin, kantpressar, svetsrobotar, kapmaskiner, monterings-avdelningar, lagerutrymmen mm samt en modern miljövänlig pulverlackerings-avdelning.

diac_trygg

Robotsvets eller avancerad manuell svets?

Vi hanterar uppgiften med stor professionalism. Att lämna uppdraget till Diac Metal AB ska kännas tryggt och säkert.

Rent geografiskt..

Befinner vi oss 1 mil söder om Jönköping, på Torsviks östra industriområde utmed E4:an.

KONTAKT

Fredrik_ny

Fredrik Ottosson

VD/Försäljning/Kvalitet

Telefon 036 - 36 78 66

fredrik@diac.se

IMG_2291

Kent Andersson

Ekonomi/Inköp

Telefon 036 - 36 78 65

kent@diac.se

Andreas

Andreas Wilsander

 

Telefon 036 - 36 78 62

andreas@diac.se

Tobias_ny

Tobias Hultgren

Order/Planering/Inköp

Telefon 036 - 36 78 61

tobias@diac.se

 

IMG_2292

Kristian Wilén

Planering/Lackering

Telefon 036 - 36 78 72

 

Erik_ny

Erik Andrén

Produktionsteknik/Service/Underhåll

Telefon 036 - 36 78 67

erik@diac.se

 

IMG_2290

Niklas Ohlsson

Godsmottagning/Avsändning

Telefon 036 - 36 78 63

service@diac.se

 

produktion
kontrast
monterat

BESÖK OSS PÅ SOCIALA MEDIER